Tasavvuf – Fasıl Grupları

Tasavvuf Müziği;

Tasavvuf müziği, İslamdaki Tasavvuf felsefesine uygun olarak, eğlendirmek için değil, insanın Allah’a olan kulluğunun farkına varmasını sağlamak için yapılan bir müzik türüdür. Dini duyguların seslendirilmesidir. Tasavvuf müziği ilahidir.

Tasavvuf musikisi nefes ile, dokunuş ile, ritim ile icra edilir. Sonu olmayan sürekli bir kurgu içerisinde örülür. Temel enstrumanlar Ney ve bendirdir. Mevlevi müziği tasavvuf müziğinin temelidir.

 

Fasıl Müziği;

Fasıl müziği; Türk musikisinde bir icra şeklidir. Çeşitli sazlar refakatinde bir koro tarafından icra edilir. *Bir faslı icra eden topluluğa «fasıl heyeti» denir. Fasıllarda bir tek makamdan eserler çalınır, her fasıl bir peşrev ile başlar. Arkasından beste yahut semailer, daha sonra şarkılar icra edilir. Fasıllar bir saz semaisi, ya da longa veya sirto gibi bir saz eseriyle son bulur.

Düğün, nişan, özel davet, sünnet, bayi toplantısı, matineler başta olmak üzere ramazan gecelerinde iftar yemekleri, belediye organizasyonları, özel davetler, şirket yemekleri, festivaller ve akıla gelebilecek tüm organizasyonlarda fasıl ve tasavvuf müzik grupları organizasyonun en önemli parçasıdır.

Dini ve tarihi Kültürümüzü yansıtan bu gruplar, çaldıkları eserleriyle ruhu dinlendirmektedir. Ozan Organizasyon ailesi olarak eğitimli ve profesyonel ekiplerimizle hizmet vermekteyiz. Ünlü ve ünsüz kadromuzla sizde keyifli bir organizasyon geçirmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

gg-buton hta_buton 1

Comments are closed