Maskot Mehter – Mehteran

(Mehteran Takımı) Mehter veya mehteran, Osmanlı Yeniçeri Askeri Bandosu. Dünyanın en eski askeri bandolarından birisidir. Farsçadaki “mihter” kelimesinden türemiştir. İslamiyetten önceki Türk devletlerinde, küçük değişikliklerle yer almıştır. Yeniçerilerin olduğu gibi Mehteranın da Piri Hacı Bektaşi Veli olup, her icraattan önce mutlaka Peygamber, Ali ve Hacı Bektaşi Veli adına dua okunması ve marşlarda adlarının zikredilmesi gelenektendir. Üç önemli sembol yer alır; ocak,sancak ve zafer.

Osmanlı mehterinde;

zurna, boru, kurrenay ve mehter düdüğü gibi nefesli, üflemeli, kös, davul, nakkare, zil ve çevgân gibi vurmalı ya da çarpmalı çalgılar yer almıştı. Tüm çalgıların sayısı eşit tutulmuş ve bu sayıya dayanarak mehterin kaç katlı olduğu belirlenirdi.

Mehter takımları birçok organizasyonlarda kullanılacak tarihi bir geleneğimizdir. Ozan Organizasyon ailesi olarak konusunda eğitimini almış, tecrübeli ekip ve ekipmanımızla 1998 yılından günümüze hizmet vermekteyiz.

Mehter ekibinin kültürümüzü tam anlamıyla tanıtmasını bilinç edindiğimizden tecrübesiz ekip ile çalışmanın oldukça yanlış olduğunu benimseyerek hizmet vermekteyiz.

gg-buton hta_buton 1

Comments are closed